OŠ Trstenik 2015./16.

Pokladni utorak

Autor: Antonela Petrić, 10. 2. 2016.

Poklade, maškare, fašnik, karneval, pust ... sve su to nazivi za razdoblje nakon Nove godine do Čiste srijede ili Pepelnice. U to vrijeme svatko ima priliku postati netko drugi, nešto drugo. Tako su  9.2., na Pokladni utorak, u našu školu umjesto nekih učenika ušetali stari Rimljani, princeze, klaunovi, čarobnjaci, jagodice, ratnici, vještice, kauboji, indijanci, razni filmski likovi... Dolazak na nastavu prerušen u nekoga drugoga  barem taj jedan dan u godini, svakako je uveselilo kako učenike tako i učitelje. Zabava u atriju škole, šetnja maškara po kotaru Trstenik, kažnjavanje Krnje, a posebno biranje najbolje maske koju je obavio stručno maškarani žiri, dodatno je unijelo veselje i radost. Osim za pjesmu, ples, pokret i glumu učenici su i riječju izrazili običaje vezane za maškare u našoj županiji. Evo jednog takvog rada; ostale radove pročitajte pod -više, a u foto-galeriji pronađite fotografije.

Maškare moje bake

Moja baka živi u Kaštelima.Tamo su maškare uvijek bile jako zabavne. Na pokladni utorak povorka maškara prolazila bi rivom kroz Kaštela. U povorci bi se isticali kamioni sa grupama umaškiranih ljudi. Iza svih kamiona bi se vozio Krnjo, a za njim maškare. Na rivi bi se zastajalo da bise čitale šale i to istinite. Na kraju bi se sudilo Krnji,  zapalili bi ga i bacili u more. Iza toga bi svi išli u hotel na ples.Tamo se zabavljalo, jelo, pilo i plesalo do jutra.Nitko nije znao s kim pleše jer su svi bili pod maskama.

Anja Marinović 3.c

Maškare mojih starih

U mome selu Otoku svake godine održavaju se maškare. Svaki zaseok organizira posebno svoje maškare. Ljudi se sastanu i dogovore tko će igrati pojedine uloge. Najčešće uloge koje glume su:

mlada i mladoženja , muškarci prerušeni u stare babe , različiti političari , bogataši , siromasi , didovi. Didovi su odjeveni u stare krpe. Oko struka nose kravlja zvona i stvaraju veliku buku. Na glavi nose mišinu napravljenu od ovčje vune. Oni idu na kraju povorke, a zadatak im je da ulove djevojke te ih posipaju lugom. U mom selu tradicija maškara se ne mjenja već 100 godina.

Sunčica  Bekavac   3.c

Bakine maškare

Prabaka mi je ispričala kako je izgledao maskenbal dok je ona bila mlada.

Kako ona kaže: “Dite moje, nije unda bilo ovizih modernih masaka, nego smo se mi jadna sirotinja morali snalazit` drugačije“.

Moja prabaka Vinka je rođena na selu i bila je siromašna, ali uvijek vesela.Kada bi došlo doba maškara ona i njen brat bi se namaškarali.Brat u čupavo čudovište, a ona u staricu.Brat bi odjenuo ovčju kožu, a ona odjeću svoje bake.Tako namaškarani i veseli, odlazili su po kućama drugih seljana. Kada bi ih se više skupilo odlazili su do većeg sela gdje je bio dernek. Tu bi se super proveli. Jeli su, pili i plesali do kasno u noć.

Prabaka kaže da su joj to bili najdraži dani mladosti.

Kristijan Lakić  3.c

Maškare moje bake

Moja baka se spremala za maškare tako da je od svojih roditelja posuđivala odjeću, obuću i druge stvari. Od toga su šivali razne maske. Šminkali su se tako da bi mrvili ciglu i tako dobivali crvenu boju. Toga dana moja prabaka pekla bi krafne. Poslijepodne bi zamaskirani išli od kuće do kuće i pjevali. Navečer bi palili Krnju i kasno u noć plesali oko vate.

Marin Ćalušić 3.c

Maškare

Ah, te zanimljive maškare. Moja baka mi je pričala da se u vrećama nosio lug i posipao po ljudima. Tako su se šalili. U povorci su bili magarci i kočije. Kočije su bile okićene cvijećem kao kod Gite i Hlapića .Ljudi su u povorci zvonili sa zvonima. Izrađivali su sami maske od kartona ili su stavljali vreću na glavu. Iskorištavali su staru odjeću i obuću. Djeca i odrasli su išli po kućama i dobivali poklone. Navečer se pjevalo i plesalo. Dečki su se udvarali djevojkama.

Maškare su uvijek bile zanimljivi dio godine. Meni su jako drage!

Natali Kuzmić 3.c

Bakine maškare

Moja baka Milena svoje djetinjstvo je provela na selu.Sva djeca su živjela sretno.Družila su se.Najviše su voljela ići u maškare.Nisu imali posebne kostime.Oblačili bi mamine spavaćice, tatine košulje,stričeve „trliše“ i sl.Na lice bi stavili najlonsku čarapu i djedov šešir.Išli bi od susjeda do susjeda.Plesali bi, pjevali i zabavljali se.Darivali su ih jajima, jabukama i orasima.

Pogledao sam u baku i vidio joj suzu u oku jer se sjetila svog lijepog djetinjstva.

Karlo Spaija 3.c

Maškare u vrijeme moje bake

Kada su moji baka i djed bili mali oni su maske izrađivali od papira, drva, suhog voća i povrća. Brkove bi pravili od kukuruzne svile ili bi ih nacrtali ugljenom. Lice bi bojali bojama od voća.

Odjeću bi pravili od suhih listova duhana, kukuruza, kože od ovce ili neke druge životinje pa i krpa. Sve su sami morali napraviti jer nije bilo dućana, a ni novca da to kupe. Maškare su bile u mjestu. Sa prijateljima se išlo od vrata do vrata i pjevalo pjesme da bi se dobio dar.

Lucija Janketić  3.c

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola "Trstenik" Split / Dinka Šimunovića 22, HR-21000 Split / www.os-trstenik-st.skole.hr / split@os-trstenik-st.skole.hr