XXIII TJEDAN TALIJANSKOG JEZIKA U SVIJETU

Autor: Katija KUNAC, Ela Veža, 20. 10. 2023.

Tjedan talijanskog jezika u svijetu je manifestacija koja promiče talijanski jezik kao važan jezik klasične i suvremene kulture.Obilježava se u trećem tjednu mjeseca listopada i to ove godine od 16.do 22.listopada.Ove godine je tema „L'italiano e i la sostenibilità“ ,a to znači „Talijanski jezik i održivost.“
Učenici naše škole koji pohađaju talijanski jezik radoznalo su sudjelovali na tematskom satu posvećenom Održivom razvoju- Sostenibilità. O svemu više pročitajte u nastavku.

XXIII SETTIMANA DELLA LINGUA ITALIANA NEL MONDO
XXIII TJEDAN TALIJANSKOG JEZIKA U SVIJETU
Učenici naše škole koji pohađaju talijanski jezik radoznalo su sudjelovali na tematskom satu posvećenom Održivom razvoju- Sostenibilità. Osmaši su mnogo naučili o ciljevima (17) održivog razvoja prema Agendi 2030.Svaki cilj je važan a mi smo poseban naglasak stavili na 15.cilj-La vita sulla Terra (Život na Zemlji).
Potom,osmaši su kao pravi mali istraživači prionuli osmišljavanju i izradi Abecede održivosti- Alfabeto della sostenibilità. Dobili su zadatak da za svako slovo talijanske abecede pretraže i zapišu po nekoliko ključnih pojmova vezanih za održivi razvoj.Uspješno su izvršili zadatak, a konačan rezultat je besprijekoran i o tome svjedoči plakat koji smo zajedno izradili.Šestaši su nakon tematskog sata o ciljevima održivog razvoja izrazili želju da daju svoj doprinos Zadruzi škole kroz berbu maslina u školskom vrtu.Izlazak u školski vrt bio je idealna prilika za druženje i za učenje o brojnim zanimljivostima vezanim za stablo masline.Ovakve aktivnosti
su nam poučne,zanimljive i lako pamtljive.Naučili smo da je maslina simbol snage,simbol odanosti i čistoće.Najstarije masline u Hrvatskoj su na Brijunima i u Kaštel Štafiliću (Mastrinka,oko 1500g).Prve masline u svijetu bile su zasađene prije 5000-6000godina u Mezopotamiji,Siriji i Palestini.Drveće je važno za život na Zemlji a citati Khalila Gibrana su nam osvijestili koliko je važno odgovorno se ponašati prema prirodnim dobrima jer su nam neophodna za život na Zemlji i nisu beskonačna. Evo citata Khalila Gibrana:
Gli alberi sono liriche che la Terra scrive sul cielo.
Noi li abbattiamo e li trasformiamo in carta per poter
registrare,invece,la nostra vuotaggine.

Osnovna škola "Trstenik" Split / Dinka Šimunovića 22, HR-21000 Split / www.os-trstenik-st.skole.hr / split@os-trstenik-st.skole.hr