Od 12.rujna sudjelujemo u Projektu Steam femme junior.

Autor: Tonkica Maras, 6. 10. 2023.

Svjesni smo da budućnost leži u STEM područjima (discipline prirodnih znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike) i da je na nama nastavnicima velika odgovornost ka popularizaciji STEM-a. Naime veliki broj zanimanja koja potpadaju pod spomenuti akronim i okvir deficitarna su, dobro plaćena, a unatoč tome interes mladih za studiranjem istih ne raste. Ako učenici budu zanemarivali STEM predmete i studije na prirodoslovnim, tehničkim, biomedicinskim fakultetima, bit će i manje stručnjaka iz tih područja što se može negativno odraziti na gospodarski i društveni rast Hrvatske.

Kod nas u društvu još uvijek vlada stereotip kako su fakulteti STEM-a samo za pripadnike muškoga spola i da tu žene nemaju što raditi. Svjesni smo da ulogu u razbijanju takvih stereotipa imaju škole ali i obitelj. Kako bismo mi kao škola poduzeli korake u osvještavanju mladih, želimo da učenice  više sudjeluju u raznim projektima te da tako one same mogu uvidjeti da se mogu pronaći u ovome području. Važno je učenice od malena učiti kako nema nikakvih podjela i da su sposobne raditi sve isto kao i muškarci.

Mi kao škola prepoznali smo opisanu problematiku te smo se uključili u projekt čiji su nositelji Grad Split, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu i A1 Hrvatska.

Ravnatelj Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu Boris Jokić najavio je kako će program po mnogo čemu biti drugačiji od trenutačno dostupnih nastavnih sadržaja u školama jer će u njemu učenice imati priliku upoznati se s najinovativnijim aspektima znanosti, umjetnosti, tehnologije, genetike, forenzike, primjenom umjetne inteligencije i plesa vezanog uz tehnologiju i fiziku.

Voditeljice projekta su: Tonkica Maras, Lada Pavelić, Željka Kovačić te ravnateljica Antonela Petrić.

Osnovna škola "Trstenik" Split / Dinka Šimunovića 22, HR-21000 Split / www.os-trstenik-st.skole.hr / split@os-trstenik-st.skole.hr