preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Trstenik" Split

 > Pogledi

O Danu broja π, World math(s) dayu, matematici i sl

Autor: Toni Gattin, Ela Veža, 14. 3. 2023.

U priloženom zajedničkom dokumentu ili klikom na više možete pronaći što su naši osmaši napisali o World math(s) dayu, Danu broja π i matematici, a sve u u Tjednu mozga koji je u znaku Nacionalnih ispita gdje će se u petak ispitati znanje iz matematike.
WMD 8. razred.docx

Dan broja π I WMD 

 

Prije tjedan dana na informatici sudjelovali smo u natjecanju World Math Day. Natjecali smo se s ljudima sa svih strana svijeta. 

Natjecanje World Math Day je internacionalno natjecanje u kojem se natječu učenici iz ukupno 240 država. Ove godine bio je održan 8. ožujka. Natjecatelji skupljaju bodove rješavanjem što više zadanih zadataka u minuti. Zadatci su imali 8 razina, kao osmaši trebali smo riješiti zadatke prve, druge, četvrte, pete, šeste i sedme razine. S zajedničkim radom smo uspjeli osvojit 28. mjesto za našu školu. Svi smo se na satu potrudili, a neki su zadatke rješavali i kod kuće.  

Meni je bilo vrlo zabavno, pogotovo mi se svidjelo kako sam na satu bila najbolja 😊. Mislim da je natjecanje vrlo korisna vježba za brzo računanje i voljela bih sudjelovati iduće godine.  

Domina Czwik 8.d 

 

Ove godine smo obilježili World Maths Day kroz razne aktivnosti kao i svake godine do sada. Nije loše ni spomenuti dan broja pi (π) koji smo prošle godine obilježili prezentacijama. Na dan 8. ožujka započeli smo sa rješavanjem zadataka na satu informatike koje smo nastavili rješavati kod kuće. Priznajem možda se i jesmo najviše zadržavali na prvom, najlakšem nivou, ali tko nam je to branio zar ne?! Zapravo je taj prvi level bio i najnapetiji od svih. Najlakši zadatci koje znamo i da nas netko probudi tijekom noći pa pita za njihov odgovor, cijeli razred rješava isti nivo zajedno, na kraju se cijela igra svede na to tko brže misli i tko ima bržu ruku što je zapravo i cijela namjena tog natjecanja. Uvijek je zabavno natjecati se i nadilaziti svoje ciljeve i rezultate što je zapravo sve nas potaklo na timski rad. Dok netko ne bi igrao igru pomogao bi prijatelju do sebe i rješavao mu zadatke dok ih je on upisivao, tako je bilo i na Glagomatici . Može se reći kako smo za rješavanje imali sreću, prvo smo rješavali zadatke 48 sati umjesto 24 zbog datumske granice što je zapravo pomoglo da stvorimo još bolje rezultate u svijetu i državi. Moram reći najviše su se iskazali petaši, novopridošlice u svijet velikih učenika, koji su osvojili 32. mjesto u svijetu. Ali nisu ni osmaši lošije odradili svoj zadatak, oni su pak osvojili 28. mjesto u svijetu sa prosječnim rezultatom od 251 boda. U Hrvatskoj oba razreda su osvojila odlično 1. mjesto što je veliki uspjeh za male ( i velike) matematičare. Nadam se kako ću i u srednjoj školi nastaviti sudjelovati u ovakvim zabavnim natecanjima koja me potiču na razmišljanje i približavaju mi matematiku na jednistven način. 

Mia Miličić 8.b  

 

World Math Day je stranica koja nam je omogućila zabavno i zanimljivo rješavanje matematičkih problema te je posvećena Svjetskom danu matematike. Natjecali smo se protiv učenika diljem svijeta, a neke i pobijedili. Mogli smo odabrati željeni nivo zadataka koji su varirali od problema kao što su 1+1, 5*5 ili pak 55-3(9*2). Može se reći kako je bilo zadataka za sve uzraste.  

Na današnji dan, 14.3.2023., obilježava se godišnji Dan broja pi (π). Obilježava se baš na današnji dan zato što su brojevi 3,1 i 4 prve tri, ali i najznačajnije znamenke u decimalnom zapisu broja pi. Također, prije točno 144 godine, rodio se Albert Einstein, jedan od najpoznatijih genija 20. i 21. stoljeća. Bio je teorijski fizičar, a neki ga smatraju najvećim fizičarem ikada. Uz Dan broja pi te Svjetski dan matematike, cijeli se tjedan obilježava i tjedan mozga. 

Mia Vukušić 8.b 

Pi i WMD 

Dana 14.3. obilježava se dan broja π (3.14159). U matematici ga koristimo kao omjer opseg kruga I njegovog promjera. Britanski matematičar William Jones 1706. osmislio je simbol π. Pi je irocionalan broj, njegove se znamenke ne ponavljaju te nije jednak omjeru bilo koja dva cijela broja. Legendarnom matematičaru Albertu Einsteinu godišnjica rođenja je također  14.3. Stephen Hawking preminuo je 15. ožujka 2018. u 76. godini života. 

Još davnih dana, drevni Babilonci otprilike 2000. pr. KR. koristili su 3.125 za aproksimaciju tog broja. Vrijednost su dobili izračunavanjem opsega šesterokura upisanog unutar kruga i predpostavili da je omjer 24/25. Također stari Egipćani koristili su vrijednost 256/81 ili 3,160. Narednih stoljeća, kineski, indijski i arapski matematičari proširili su broj decimalnih mjesta.  

Početkom 20. st. indijski matematičar Ramanujan razvio je iznimno učinkovite načine koje se koriste u računalnim algoritmima. Stoljeće nakon, računala su izračunavala pi na više od 60 000 000 000 000 decimalnih mijesta. Izračun pi je stres test za računalo.   

World Math Day je natjecanje koje se provodi kroz više od 200 država diljem svijeta. Dana 8.3. naša škola pristupila je tom natjecanju. Naime, učenici su imali 7 nivoa te smo završili 28. na tablici osmaša u cijelom svijetu. 

Emanuel Tin Schreiber, 8.b 

 

World maths day smo u školi obilježavali svake godine. Mi (učenici osnovne škole Trstenik) ga svake godine obilježavamo igranjem igrica (zadataka). Ti zadatci su jako zabavni i zanimljivi, te izazovni i timski. Što veći broj zadataka riješimo, to je svaki level sve teži i teži. Također je zanimljiva činjenica da se možemo natjecati protiv bilo koga u svijetu tko trenutno igra.  

Timski rad je bitan podjednako kao i pojedinačni zato što nakon 48 sati, igrice više nisu dostupne. Zbrajaju se rezultati te to ulazi u sveukupan uspjeh škole. Ove godine se naša škola plasirala među 28 najboljih na svijetu! Preporučila bi svakome da se okuša u ovoj igri, da izazove sebe i vidi što sve može postići. Možda se i iznenadite kada saznate koliko ste zapravo vrsni matematičari!  

Dan broja π se obilježava svake godine 14.ožujka. Razlog tome je što su 3 1 i 4 najvažnije znamenke broja π . Ovaj datum je također važan jer je na današnji dan rođen genije Albert Einstein, a umro Stepen Hawking. Broj π predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Simbol za π je u upotrebi preko 250 godina i prvi ga spominje britanski matematičar William Jones zbog toga što je grčko slovo π prvo slovo riječi periferija, odnosno opseg.  

Dan broja π se slavi u mnogim školama. Na stolovima su ukusne pite sa iscrtanim znakom π , koje, ako se ne pojedu, budu upotrijebljene za borbu pitama, odnosno gađanje pitama! Također postoji i natjecanje gdje se učenici natječu tko će zapamtiti više znamenki tog beskonačnog broja! U našoj školi nažalost ne obilježavamo dan na taj način, ali svakako mu posvetimo dan te  pričamo o važnosti tog neobičnog broja. 

Naomi Mešin 8.D 

Dan broja Pi održava se danas 14.3. Brojevi 3, 1 i 4 najznačajniji su brojevi decimalnog zapisa π koji je 3.14 . Ovaj dan se obilježava od 1988. god. te se uveo u državi SAD i prvu proslavu dana pi je napravio osoba pod imenom Larry Shaw u San Franciscu. π je spojio 2 najveća genija 20. i 21. stoljeća, na ovaj dan se rodio Albert Einstein, a umro Stephen Hawking. Dan broja π obdržava se na mnogo načina, uključujući jedenje pite , gađanje pitama i raspravljanje o značaju broja π. Neke škole drže natjecanja u tome koji će se učenik moći prisjetiti broja π s najviše decimalnih mjesta. 

Svjetski dan matematike je internetsko međunarodno natjecanje iz matematike koje pokreće Mathletics. Manji elementi šireg matematičkog programa učinkovito pokreću događaj Svjetskog dana matematike. Prvi Svjetski dan matematike započeo je 2007. Obilježava se 8. ožujka. Svjetski Dan Matematike jedno je od najvećih natjecanja na svijetu matematike stvoreno od jedne strane organizacije pod imenom 3P learning. Prva razina je zbrajanje brojeva do 10 a zadnja za 8. razrede temelji se na množenje,dijeljenje, zbrajanje te oduzimanje većih brojeva. Naša škola je osvojila 28.mjesto te sam jako sretan radi toga.  

  Marino Torić 8.C 

WMD je bio zanimljiv dan gdje smo rješavali zadatke iz matematike ali kao igra i to smo igrali 8. ožujka. WMD nema određeni dan za igru ,ali traje 1 dan ali 48 sati. Bilo je zabavno i to nisam baš očekivala jer matematika je inače jako dosadna . Što je level bio veći to su zadatci bili i teži. Skoro svake godine igramo WMD na informatici ,ali nažalost nikad nismo igrali to na satu matematike. Naša škola za 8. razrede je bila 28. u svijetu sa čak prosječnih 226 bodova, a 5.razredi su bili 32. sa 424 boda. 

To smo radili prošli tjedan, a danas radimo o broju pi jer je danas dan broja pi. Taj dan se održava na dan 14.ožujka jer su 3, 1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja π(pi) u decimalnom zapisu. Na ovaj dan se također rodio i Albert Einstein .Najveću proslavu dana pi organizirao je Larry Shaw 1988.godine u Exploratoriumu u kojem je tada također radio kao fizičar. Tu su tada i konzumirali voćne pite u znak slavlja za dan broja pi.  Exploratorium i dalje slavi Dan broja pi. Dan broja pi obdržava se na mnogo načina, uključujući jedenje pita, gađanje pitama i raspravljanje o značaju broja π. Neke škole drže natjecanja u tome koji će se učenik moći prisjetiti broja pi s najviše decimalnih mjesta. 

Marta Domazet 8.a 

 

Dan broja π godišnja je proslava matematičke konstante π .Obilježavamo dan Broja   π on  predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14. 3 odredio kao dan broja π. Jedna od zanimljivosti je da je upravo dan broja π, 14. ožujka,  ujedno i rođendan velikog fizičara Albert Einstein. 

Svjetski dan matematike (WMD) je međunarodno matematičko natjecanje koje pokreće Mathleticse . Mathleticse je  online obrazovna web stranica pokrenuta 2005. Naš škola se također natjecala i bili smo 28. u svijetu  od svih osmih razreda zahvaljujući našim vrijednim učenicima.   

  Ella Ljubić 8.a                                                                                                                               

 

Prošli tjedan je naša škola sudjelovala u natjecanju World math day (8.3.2023.). Naš cijeli razred je morao rješiti 20 zadataka s određenih razina, i svi su imali drugačiji broj bodova, svaka runda svake razine je trajala 60 sekundi. 

 Dobijali bi lagane zadatke, ali kako se razina povećavala, zadatci su postajali teži, čak smo dobijali tekstualne zadatke na engleskom jeziku. Zadatci su nam bili prilagođeni. Mislim da je ovo bio zabavan projekt, igrat s djecom diljem svijeta je bilo zabavno, i gledati kako oni gube. Samo mi se nije svidjelo što nekad ne bih našla igrače s kojima bih igrala, pa su se pojavili neki botovi koji su me pobjeđivali. Naša škola OŠ Trstenik se i našla na svjetskoj ljestvici. Imamo odlično mjesto (28. mjesto u kategoriji 8. razreda i 32. mjesto u kategoriji 5. razreda), ali da smo ipak svi sudjelovali, bili bi puno bolji. Nekima je matematika jako teška, tako da je ovo meni razumljivo.  

Danas 14.3. je i dan broja pi. Pi nije uobičajen broj, ima mnogo znamenaka, pi je jednako 3.14…. Zato je i danas dan broja pi. Da, nama u Hrvatskoj ide prvo dan pa mjesec(14.3.), ali u nekim državama ide prvo mjesec pa dan. Po američkom datumu 3.14. obilježavamo dan broja pi, koji je idealan jer je pi = 3.14… 

Lucija Pavičić 8.b 

Dan broja π  

 Dan broja π održava se 14. ožujka i njime se obilježava matematička konstanta π  , njime također slavimo rođendan poznatog genija Albert Einsteina, i na isti dan je preminuo Stephen Hawking. 

Dan broja π  se slavi na puno načina, a većina njih uključuje pite, neki se gađaju pitama, jedu ih i također raspravljaju o značaju broja π . U Princetonu, mjesto gdje je Einstein živio više nego 20 godina, održavaju se godišnja natjecanja da se vidi može li itko prerušiti Einsteina. OŠ Trstenik, naša škola je prošle godine obilježila dan broja π tako što su učenici radili prezentacije kako bi svi mi bili informirani o Danu broja π  

  Željan Marinović 8.b 

World Maths Day 

 World maths day je online internacionalno matematičko natjecanje, prvi put kada je natjecanje bilo održano je 2007.g. , natjecanje je također osvojilo svjetski rekord za najveće online matematičko natjecanje. Otvoreno je svim učenicima od godina 4 do 18,ima 10 razina i razine su prilagođene za određene dobne grupe, kako bi svi mogli sudjelovati. U natjecanju sudjeluje 240 država i preko 5.9 milijuna učenika. Naša škola Trstenik došla je na 28. mjesto na svjetskom natjecanju!   

                                                                                                               Željan Marinović 8.b 

DAN BROJA PI 

Dan broja pi održava se širom svijeta 14. ožujka svake godine. Baš se održava na ovaj datum jer su znamenke 1, 3 i 4 najznačajnije u decimalnom zapisu ovoga broja.  

Održava se na mnoge načine kao npr. gađanje pitama, jedenjem pite i raspravljanjem o značaju broja pi. Na taj datum također pada i rođendan jednog od najvećih znanstvenika te fizičara ikad Alberta Einsteina. Broj π ima beskonačno mnogo znamenaka, ali najpoznatiji je po 3.14. U OŠ Trstenik Dan broja π obilježili radeći prezentacije o tome prošle godine.  

LUCIAN KALEBOTA, 8.B 

WMD 

World Math Day je zabavno i zanimljivo natjecanje u kojem sudjeluju razne škole širom svijeta. Osmi razredi OŠ Trstenik završili su natjecanje 28. u cijelome svijetu! U ovom natjecanju postoji puno razina koje su različitih težina. Što je razina veća to su zadaci teži.  

Nadam se da ću još puno godina sudjelovati u ovome natjecanju jer uživam u rješavanju zadataka te mi je interesantno vidjeti protiv koga se natječem. 

LUCIAN KALEBOTA, 8.B 

 

Najranija poznata i službena proslava Dana broja  je organizirao Larry Shaw 1988. godine. Dan broja  se obilježava datuma 14. ožujaka već dugi niz godinaπ  je broj koji ima beskonačno mnogo decimala, najčešće se koriste prve dvije decimale, pa zbog toga često viđamo broj  kao broj 3.14. Ovaj datum se često pojavljuje i u dječjim crtićima te ga oni opisuju kao dan kada se jedu voćne pite. Taj stereotip zapravo i nije potpuna laž, već i istina jer je navedeni fizičar Larry Shaw sa osobljem u sanfranciskanskom Exploratoriumu marširao oko jednog od muzejskih kružnih prostora nakon čega su jeli voćne pite. Zastupnički dom SAD-a je donio neobvezujuću rezoluciju kojom je datuma 14. ožujka 2009. godine prepoznat Dan . Učenici O.Š.  Trstenik već dugi niz godina obilježava Dan broja . Pršle smo godine obilježili ovaj datum tako što su učenici radili različite prezentacije i prezentirali ih po razredu. 

 Isto kao što su učenici navedene škole obilježavali Dan broja tako su i obilježavali WMD (World math day). WMD je međunarodno natjecanje u obliku kviza gdje dobijemo bodove tako što rješavamo matematičke zadatke što brže možemoPostoje različite razine, prva je najlakša te su zadani zadaci samo zbrajanja brojeva do deset, a zadnja razina, koju su rješavali učenici osmih razreda, je bila skupina različitih zadataka na primjer zadaci vezani za: koordinatni sustav, zbrajanje i oduzimanje, množenje i dijeljenje, jednostavne jednadžbe s jednom nepoznanicom i slično. WMD je prvi put obilježen 2007. godine koje pokreče stranica Mathletics, platforma za učenje tvrtke 3P Learning. 2010. godine je ovo natjecanje oborio Guinnessov svjetski rekord za najveće online matematičko natjecanje. Ove godine su učenici 8. razreda O.Š. Trstenik predstavljali našu školu na WMD te su bili 28. škola svijeta sa prosječnim brojem bodova od 251. To su podaci koji pokazuju koliko je naša škola nadarena za matematiku I informatiku. 

Toni Gattin. 8.b 




Novinarska grupa




Eko škola

ODABRANI UDŽBENICI
RED BUTTON

 

Zbor učenika

Izvedba "Ježića" na kanalu YouTube

E dnevnik za učitelje

IZBOR UDŽBENIKA

U priloženom dokumentu možete pronaći udžbenike koje će učenici OŠ 

Trstenik koristiti u narednom periodu.

Oracle Academy

OŠ Trstenik - Oracle Academy

SafetyNet

ISE ŠKOLA

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Mediji o Nama
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži

 

 

 

    Edu.hr    

 

Korisni linkovi
Arhiva dokumenata
CMS za škole logo
Osnovna škola "Trstenik" Split / Dinka Šimunovića 22, HR-21000 Split / www.os-trstenik-st.skole.hr / split@os-trstenik-st.skole.hr
preskoči na navigaciju