The world around us-its cultural heritage and its landscapes

Aktivnost za siječanj: bajke i legende

Autor: Antonela Petrić, 29. 1. 2014.

Hrvatska narodna usmena književnost obiluje mnogim bajkama, pričama, legendama, poslovicama, lirskim, epskim i lirsko-epskim pjesmama, uspavankama, zagodnetkama  itd.

Bajke su narodno blago prisutno u svim narodima svijeta. One su se tisućama godina prenosile i održavale, s koljena na koljeno, usmenom predajom. Bajke su izraz kulture u kojoj su nastale, one su nepregledni izvor mašte, važan dio djetinjstva svakog djeteta, one pomažu djetetu u prepoznavanju i razvijanju istinskih vrijednosti poput prijateljstva, odanosti i hrabrosti, one šalju mnogobrojne pouke i savjete za daljnji život. Kako ne bismo sasvim poklekli pred svijetom elektroničkih medija koji nas sve više otuđuje jedne od drugih pa čak i od sebe samih  shvatimo važnost čitanja knjiga, posebice bajki te važnost očuvanja i njegovanja tradicije u cijelosti.

Odabir neke bajke ili legende te njeno pripovijedanje na hrvatskom i engleskom jeziku u obliku slikovnice ili nekom digitalnom formatu bio je zadatak Comenius tima za mjesec siječanj.

Svaka članica Comenius tima pripremila je prezentaciju svojih tradicionalnih bajki koje će prezentirati na skorašnjoj mobilnosti u Cipru. Naši su učenici pod vodstvom svojih mentora imali bezbroj zanimljivih ideja no od mnoštva bajki morali su se odlučiti pa su tako nastale naše školske bajke:

- Šuma Striborova - power point prezentacija Malog razreda - (klikni i pogledaj)

- Zlatna jabuka - plakat 2.c

- Mala vila - slikovnica foto-knjižničarske grupe

- Lončiću, kuhaj! - slikovnica 1.c

• Šuma Striborova

Mala vila

- hrvatsku i englesku verziju Male vile pronađite u priloženim dokumentima pod više

• Zlatna jabuka

- cijeli plakat pronađite u foto-galeriji

• Lončiću, kuhaj!

- ostale fotografije su u foto-galeriji